Všeobecné lékařství - Obecné informace

Místo: Výukové prostory ÚBLG naleznete v Purkyňově ústavu (Albertov 4, Praha 2) v přízemí vpravo. Praktická výuka probíhá ve velké výukové místnosti ÚBLG 1. LF UK a VFN, tzv. „rotundě“.  Aktuální rozpis kroužků a kroužkových vyučujících naleznete v informacích pro konkrétní ročník. Přednášky probíhají dle rozpisu pro daný ročník ve velké posluchárně Purkyňova ústavu. 

Pomůcky: Pláště a přezůvky nejsou vyžadovány. K vedení protokolů je doporučován nelinkovaný sešit (výpočty, kreslení). Pro vybraná praktika je zapotřebí mít vytištěný formulář protokolu - seznam těchto protokolů je na zvláštní stránce. Pro složitější výpočty se hodí kalkulačka. Pro přednášky není zapotřebí speciální výbavy. Aktuální seznam doporučené literatury k nezbytnému samostudiu naleznete zde.

Výpočetní technika: Všechna místa v rotundě jsou vybavena počítačem. Jsou určeny výhradně pro výuku a psaní testů, proto je, prosíme, zapínejte pouze na pokyn vyučujícího. Veškeré zjištěné závady (nefunkčnost) hlaste vyučujícímu. Používání vlastní výpočetní techniky (notebooky, tablety) k výpočtům či vedení praktika je povoleno, pokud jejich další funkce nevedou k nežádoucímu rozptylování. Důrazně však upozorňujeme, že při psaní testů a v celém průběhu zkoušky je přísně zakázáno použití smartphonů, tabletů, notebooků apod. a to ani jako kalkulaček! Povolena zůstává pouze klasická stolní kalkulačka. V případě nejasností doporučujeme konzultovat použití přístroje s vyučujícím ještě před testem.

Prezence: V rámci praktické výuky je tolerována 1 absence (z jakéhokoliv důvodu). V případě potřeby může vyučující omluvit další 2 absence (celkově tedy až 3 absence celkem) ze závažných důvodů, které musí student doložit (například potvrzení od lékaře, vážné rodinné či osobní důvody, účast na sportovních či vědeckých soutěžích apod.). Další absence (4 a více) je již nutné řešit individuálně s kruhovým vyučujícím. Prezence na přednáškách je nepovinná, vzhledem k charakteru vyučovaného oboru (nové objevy a postupy, které nejsou popsány ani v nejnovější literatuře) je však účast velmi doporučována.

Nahrazovaní: Absenci na praktiku je možné nahradit. V případě zájmu o nahrazování s cizím kruhem je nutné předem kontaktovat vyučujícího, ke kterému chce student(ka) přijít nahrazovat. Jde nejen o kapacitní důvody, ale i možné odchylky v běhu praktik některých kruhů (státní svátky, prázdniny apod.). Nahrazovat lze pouze stejné praktikum, které student(ka) zameškal(a).  Nahrazující student(ka) se dále nahlásí vyučujícímu ještě na začátku praktika a na jeho konci donese vyučujícímu k potvrzení protokoly z daného praktika, pod které vyučující nahrazení potvrdí. Toto potvrzení je dále nutné ukázat kruhovému vyučujícímu, který nahrazení zaznamená do karty. Nahrazování není možné v zápočtovém týdnu a v týdnu vyhrazeném psaní zápočtových testů.

Testy: V průběhu letního (1.r) i zimního (2.r) semestru se píší celkem 2 průběžné testy a zápočtový test. Testy jsou hodnoceny prospěl/neprospěl, bodový limit pro každý test je zveřejněn před zahájením testu. Nepovedené průběžné testy je možné opravovat spolu se zápočtovým testem, všechny testy pak v zápočtovém týdnu. Pozor - každý test je možné opravovat pouze 2x (tedy na každý test jsou pouze 3 pokusy celkem). Další termíny pro opravu testů (pro studenty, kteří dosud nevyčerpali všechny pokusy na jejich opravu) bývají vypisovány individuálně po konci semestru. 

Zápočet: Zápočty jsou uděleny za prezenci na praktických cvičeních v průběhu semestru (maximálně 3 absence, z toho 2 musí být řádně omluveny), vypracování protokolů a úspěšné absolvování všech tří testů. Zápočty jsou udělovány až v posledním (zápočtovém týdnu). Pozdější udělení zápočtu je nutné domluvit individuálně s kruhovým vyučujícím.

Zkouška:

Podrobné informace ke skládání zkoušek na ÚBLG 1. LF UK a VFN naleznete zde

Zimní semestr (2. ročník) je zakončen zkouškou. Ke zkoušce se lze přihlásit pouze po splnění všech prerekvizit (opatrnost stran prerekvizit doporučujeme všem s individuálním studijním plánem). Na jednotlivé termíny (včetně předtermínů) se hlásí pouze prostřednictvím aplikace SIS. Podmínkou připuštění ke zkoušce je udělení zápočtu, respektive splnění podmínek pro jeho udělení (v případě předtermínů je zápočet zapsán až na místě, v den konání zkoušky).

V den zkoušky se studenti shromáždí v uvedený čas před „rotundou“. V průběhu celého konání zkoušky je přísně zakázáno používání jakékoliv elektroniky (včetně mobilních telefonů) s výjimkou obyčejných kalkulaček a dále všech poznámek či učebních textů v jakékoliv formě. Samotná zkouška má dvě části. Písemná část (test) trvá 60 min, její náplní je 15 úloh, pokrývajících praktická cvičení i přednášky obou dvou semestrů. K připuštění k ústní části zkoušky je nutné získal alespoň 10 bodů. Student(ka) která získá 9 a méně bodů je hodnocen(a) známkou neprospěl(a)  a přichází o daný termín. V případě neúspěchu v písemné části u druhého opravného (tedy třetího) termínu postupuje student(ka) dále k ústní části zkoušky. Úspěšně absolvovaný test se v případě neúspěchu u ústní části zkoušky při dalších termínech již neopakuje a student(ka) opakuje pouze ústní část zkoušky.

K ústní části zkoušky si student losuje trojici zkouškových otázek (jejich aktuální seznam naleznete zde).

počet zobrazení: 7733 poslední aktualizace: oseda, 23.09.2022
Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel)
Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.